Jakie sa zasady gry w squasha?

17 maja, 2024 Jakie sa zasady gry w squasha?

Gra w squasha to dynamiczna i wciągająca forma aktywności fizycznej, która cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Aby w pełni cieszyć się grą i jej zaletami zdrowotnymi, warto poznać jej zasady i przygotować się odpowiednio do rozgrywek.

Podstawowe zasady gry w squasha

Squash to gra rozgrywana przez dwóch zawodników na zamkniętym korcie z czterema ścianami. Gra odbywa się przy użyciu rakiety i małej gumowej piłeczki. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów przez odbijanie piłki o ścianę frontową w taki sposób, żeby przeciwnik nie był w stanie jej odbić zgodnie z przepisami.

Każdy mecz w squasha składa się z kilku setów, a wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie określoną liczbę setów. Standardowo gra się do trzech wygranych setów (best of five).

Serwuje zawodnik, który wygrał poprzednią wymianę bądź w przypadku początku meczu, losowanie. Serwujący musi wykonać serw od prawej lub lewej ścianki w polu serwisowym, tak aby piłka trafiła najpierw w ścianę przednią, a następnie wylądowała w polu serwisowym przeciwnika.

Wyposażenie i strój

Do gry w squasha niezbędne jest odpowiednie wyposażenie oraz strój, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas rozgrywki. Podstawowym sprzętem są rakieta oraz piłeczka.

Rakieta do squasha jest lżejsza niż rakiety do innych sportów rakietowych, takich jak tenis. Standardowa waga rakiety waha się między 110 a 170 gramów. Ważnym elementem rakiety jest jej balans, który może być przeważający na główkę, neutralny lub przeważający na uchwyt.

Piłeczki do squasha różnią się poziomem odbicia i prędkością. Używa się ich w zależności od stopnia zaawansowania graczy. Zaawansowani gracze często wybierają piłeczki z dwoma żółtymi kropkami, które mają najniższy poziom odbicia, co zwiększa trudność gry. Początkujący mogą zaczynać od piłek z pojedynczą niebieską kropką, które charakteryzują się wyższym odbiciem.

Odpowiedni strój do squasha to lekka, przewiewna odzież sportowa, która nie ogranicza ruchów. Warto zainwestować w specjalistyczne obuwie z antypoślizgową podeszwą, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża kortu i redukuje ryzyko kontuzji.

Punktacja i sposób wygrywania

Punktacja w squasha zależy od wybranego systemu gry. Najpopularniejszy system to PAR (Point-A-Rally Scoring), gdzie punkt zdobywa każdy zawodnik, niezależnie od tego, kto serwował. Set kończy się, gdy zawodnik zdobędzie 11 punktów, ale wygrywający set musi mieć przewagę minimum dwóch punktów nad przeciwnikiem. Oznacza to, że jeżeli stan meczu wynosi 10:10, set trwa do momentu uzyskania przewagi dwóch punktów przez jednego z zawodników.

Alternatywny system to tradycyjny system hand-out, który różni się tym, że punkt zdobywa tylko serwujący zawodnik. Gra toczy się do 9 punktów, lecz również z koniecznością uzyskania przewagi 2 punktów, jeśli stan wynosi 8:8.

Każdy set zaczyna się od serwisu jednego z zawodników. Po każdej wymianie serwis przechodzi na przeciwnika, jeśli punkt zdobędzie odbierający, bądź zostaje przy serwującym, jeśli ten zdobędzie punkt.

Przepisy dotyczące pola gry

Kort do squasha ma standardowe wymiary: długość 9,75 metra i szerokość 6,40 metra. Na korcie oznaczone są linie pola serwisowego, pola gry oraz linia środkowa.

Serwis musi być wykonany z pola serwisowego, a piłka musi trafić w ścianę frontową między linią serwisową a linią górną. Następnie piłka musi wylądować w przeciwległym polu serwisowym. Jeśli piłka nie trafi w to pole, przeciwnik zdobywa punkt.

Podczas wymiany piłka musi odbić się od głównej ściany (ściany frontowej) przynajmniej raz, zanim trafi w inne ściany. Piłka może odbić się od bocznych ścian i sufitu w dowolnej kolejności po odbiciu się od ściany frontowej. Jeśli piłka nie dotknie ściany frontowej, przeciwnik zdobywa punkt.

Gracze nie mogą przeszkadzać sobie nawzajem w swobodnym dojściu do piłki. Jeśli gracz uważa, że przeciwnik uniemożliwił mu swobodne odbicie piłki, może zgłosić żądanie no-let (przerwa w grze bez punktu) lub let (powtórzenie wymiany).